Davlumbaz Yangın Söndürme Sistemi Teknoloji Seçimi

Davlumbaz yangın söndürme sistemleri çalışma prensibi açısından 2 tiptir.

Mekanik Sistemler

Eriyebilir veya Thermo Bulb dedektörler bir yaylı bir mekanizmaya entegre edilmektedir. Dedektörlerin yüksek sıcaklıklarda tetiklenmesi ile sistem mekanizması içerisindeki itici kartuşun (CO2 veya N2) basıncı kullanılarak bir vana aktive edilir. Basınçlı tüp içerisindeki kimyasal söndürme sıvısı boşaltma boruları aracılığı ve nozullar ile püskürtülerek yangın söndürülür.

Bu sistemlerin avantajı mekanik kurallara göre çalışması bileşenlerinin metal olması yüksek ısı ve korozyon dayanımlarıdır. Darbe ve olumsuz koşullara yüksek direnç gösterirler. Sistem kurulumlarının zor, periyodik bakım maliyetlerinin yüksek olması dezavantajdır.

 

Pnomatik Sistemler

Bu sistemler basınçlandırılmış dedekör hortumunun sıcaklık karşısında eriyerek patlaması ile çalışmaktadır. Hortum içerisindeki gaz basıncının düşmesi ile bir vana aktive olur. Basınçlı tüp içerisindeki kimyasal söndürme sıvısı boşaltma boruları aracılığı ve nozullar ile püskürtülerek yangın söndürülür. Bu tip sistemlerin avantajı dedektör hortumunun davlumbaz içerisinin bir çok noktasında hassas algılama yapmasıdır. Dezavantajı ise dedektör hortumunun ısı dayanımı 130°C yi geçememesidir. Bu tip hortumlar PA (poliamid) malzemeden üretilmiştir. PA malzemeler ise maksimum 90°C den sonra yapısal bozulmaya uğramaktadır. Her ne kadar katkı maddeleri ile güçlendirilmiş olsalar da maksimum 130°C derecede yapıları tamamen bozulmaktadır.

Bu nedenden dolayı yüksek ısılara sahip davlumbazlarda kullanılmaması dezavantajdır.